مهر ۲۶

تهیه‌کننده فیلم ناتمام «چای تلخ» به‌کارگردانی «ناصر تقوایی» با اشاره به کلیه اتفاقات پیش آمده پیرامون تولید این فیلم، گفت: در صورت تأمین خواسته‌ها، حاضرم تولید فیلم را به مجری طرحی که از طرف خانه سینما معرفی شود، بسپارم تا این فیلم هر چه سریع‌تر به جشنواره فیلم فجر امسال برسد.
سعید حاجی‌میری تهیه‌کننده سینما و مدیر موسسه سینمایی سبحان فیلم، با بیان این که با توجه به درخواست ناصر تقوایی از مدیر عامل خانه سینما و پادرمیانی محمدمهدی عسگرپور جهت به دست گرفتن ابتکار عمل در مورد رفع موانع و تأمین شرایط سبحان فیلم، تصمیم گیری در مورد چگونگی ادامه تولید «چای تلخ» را به وی سپرده، تأکید کرد: در شرایط فعلی، بیش از هر چیز باید تکلیف مخارج صرف شده برای تولید «چای تلخ» و دکورهای آن معلوم شود.
وی همچنین اظهار داشت : در صورت تأمین شرایط و خواسته‌های به حق سبحان فیلم که ۶ سال پیش بودجه‌ای معادل تولید دو ونیم عنوان فیلم سینمایی متعارف در آن ایام را هزینه این پروژه کرده، حاضرم تولید فیلم را به مجری طرحی که از طرف خانه سینما و با تقبل مسئولیت ایشان معرفی شود و مورد تأیید و وثوق بنده نیز باشد، بسپارم تا اگر مایلند باقیمانده این فیلم هر چه سریع‌تر فیلمبرداری شود و فیلم به جشنواره فیلم فجر امسال نیز برسد.
حاجی‌میری ادامه داد: البته توافق بنده با جناب آقای عسگرپور شفاهی بوده و دارای مدت اعتبار نامحدود نیست و اگر به زودی تکلیف آن معلوم نشود، احتمالاً دیگر برای همیشه پرونده «چای تلخ» را خواهم بست و برای دکورهایی که با هزینه بسیار گزاف ساخته شده و در طول ۶ سال گذشته نیز با صرف هزینه مجدد از آنها نگهداری شده، برنامه دیگری پیاده خواهم کرد، به ویژه آن که ایشان با ابتکار عمل شخصی و حرکت خیرخواهانه‌ای که به نیابت از بنده و خودشان و خانه سینما در جشن ملی سینما انجام دادند، حجت بر آقای تقوایی و تمامی دوستداران ایشان تمام شده و اگر حرکت مؤثری اتفاق نیافتد، دیگر انتقادی به بنده وارد نیست که چرا چنین و چنان … هر چند اگر فقط مونتاژی از راش‌های بی‌شمار تصاویر پشت صحنه چای تلخ روانه بازار ویدئویی کنم (که اتفاقاً بازگشت سودآوری نیز خواهد داشت) همگان متوجه می‌شوند که ما چه کردیم و استاد گرانمایه‌مان چه کردند، منتها اینک دیگر بنا نیست رنج‌نامه صادر کنیم.
وی گفت: بنده به آقای عسگرپور قول داده‌ام که گذشته‌ها را فراموش کنم و فقط به تکمیل یک اثر به‌یاد ماندنی در زمینه دفاع مقدس بیاندیشم؛ لذا همچنان بر عهدی که با ایشان بستم، پایبندم و در این لحظه حقیقتاً دلم می‌خواهد همه چیز ختم به خیر شود، هر چند برای اشکال دیگر نیز آماده‌ام.
سعید حاجی‌میری در خصوص فیلم «چای تلخ» و دلایل قبول تهیه‌کنندگی آن فیلم در سال ۸۲ توسط وی، گفت: «چای تلخ» فیلمی راجع به دفاع مقدس و حمله عراق به ایران است که مسائل بسیار زیبا و جذابی را در زمینه جنگ بازگو می‌کند و به مسائلی مانند نفی نژادی بودن جنگ و تاکید بر مسئله ملی بودن جنگ می‌پردازد که البته از مسائل بدیهی جنگ است اما شاید گذر زمان از این بدیهی بودن آن بکاهد و حتی آنها را زیر سؤال ببرد. من خواستم این مسئلة با ارزش تاریخی، ثبت شود؛ آن هم به دست کسی مانند ناصر تقوایی که در نوع نگاه به جنگ و پرداخت موضوع جنگی دید خاص و یا لااقل تازه‌ای داشت، ضمن این که خود تقوایی، خوزستانی است و این مسئله برای او بسیار نوستالژیک بود. به همین خاطر مجموع این عوامل را در کنار هم به فال نیک گرفتیم و کار را با انگیزه آغاز کردیم که در طول کار ما تمام خواسته‌های آقای تقوایی و حتی بیشتر از آن را نیز فراهم کردیم که خود ایشان نیز بارها در مصاحبه‌ها به این موضوع اذعان کرده‌اند. حتی من مجبور شدم فیلمنامه «چای تلخ» را دو بار بخرم؛ یک بار از خود ناصر تقوایی و یک بار هم از حوزه هنری که دو هفته پس از شروع فیلمبرداری ادعا ‌کرد که تقوایی قبلا این فیلمنامه را به آن‌ها فروخته است! یعنی در واقع آقای تقوایی فروش مال غیر کرده بودند، منتها من برای آن که ایشان آشفته نشوند و کار صدمه نخورد، حتی از بیان این مطلب به ایشان خودداری کردم و از تضییع حقوق سبحان فیلم نیز گذشتم.
وی ادامه داد: همچنین طی قرارداد و سایر صورت‌جلسات مکتوب، بنا بود فیلم در مدت ۴۵ روز فیلمبرداری شود و ما پس از ۴ ماه پیش‌تولید، ۵ دی ماه ۸۲ فیلم را کلید زدیم و تا ۲۷ اسفند فیلمبرداری را ادامه دادیم و در آن روز پس از گرفتن ۸ ،۵۷ درصد از فیلم ، در ۳ روز آخر قبل از تعطیلی حتی یک پلان نیز نگرفته بودند و عین خیال‌شان نیز نبود. در واقع از ۳ روز قبل از اعلام رسمی توقف از سوی ما، آقای تقوایی خودشان کار را تعطیل کرده بودند.
حاجی‌میری در ادامه، درباره علل توقف پروژه «چای تلخ» گفت: متأسفانه از نظر مالی متکی به منبعی لایزال نبودیم و بخش عمده بودجه مصرفی را از محل دریافت وام ۲۷ درصدی از بانک‌های خصوصی تأمین نمودیم. من به عنوان یک تهیه‌کننده خصوصی فقط تا حدی می‌توانستم افزایش هزینه‌های فیلم را تحمل کنم. به ویژه آن که به دلیل برخی از حساسیت‌های بی‌مورد که آن زمان بر روی بعضی از صحنه‌های فیلم وجود داشت، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز با رعایت حرمت بنده به جای ممانعت از کار لطف کرد و موضع بی‌طرفی در مقابل فیلم گرفت ولی فشارهای روحی و روانی ناشی از این عدم همراهی، تا به آخر کار بر پروژه سایه افکنده بود و آستانه تحمل ما را از حد طبیعی و متعارف روزبه‌روز کم‌تر می‌کرد. با این همه حدود ۸۵ روز فیلمبرداری را به جان خریدیم. تا ۲۸ اسفندماه ۸۲ که کار را تعطیل کردم حدود ۲۵۵ میلیون تومان نقدینگی مستقیم برای این فیلم خرج شده بود و حدود ۳۵ میلیون تومان نیز هزینه بخش اداری و دفتری و تهیه کنندگی فیلم در سازمان سبحان فیلم بود و ۱۲ میلیون تومان نیز در ۶ سال گذشته فقط صرف نگهداری و حفظ دکورها در اروندکنار شده است .
متأسفانه مشکلات مالی و فشارهایی که به عنوان تهیه‌کننده بر من وارد می‌شد از یک سو و اتلاف بی دلیل سرمایه و وقت و انرژی در صحنه فیلمبرداری از سوی دیگر به حدی بود که بالاخره در اوج دل آزردگی و خستگی روحی تصمیم گرفتم تا توقف تولید فیلمی را که پیشاپیش از سوی کارگردان محترم متوقف شده بود را رسماً اعلام کنم، به ویژه آن که تمامی منابع مالی ما داشت صرف فقط همین یک پروژه می‌شد و سایر تولیدات‌مان را جداً به خطر انداخته بود.
 
منبع : فارس

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
  • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: , , , ,

نوشتن دیدگاه

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد