مهر ۰۹

نشست نقد و بررسی مجموعه تلویزیونی «عبور از پاییز» در فرهنگسرای رسانه برگزار شد. به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای رسانه، در این نشست که با حضور مسعود شاه‌محمدی، چنگیز جلیلوند، هانیه بساتینی، سیدمحمد سادات اخوی (مجری) و محمدتقی ‌فهیم (منتقد) در فرهنگسرای رسانه برگزار ‌شد، در ابتدای برنامه به مدت ۳۰ دقیقه پشت صحنه و مصاحبه با عوامل سریال «عبور از پاییز» برای حضار پخش شد.
مجری برنامه در ابتدای نشست یادآور شد: تلاش می‌کنیم از زحمات هنرمندان قدردانی شود و نقاط ضعف و قوت یک اثر بررسی شود تا ما هر سال شاهد پخش سریال‌های فاخر از تلویزیون باشیم.
براساس این گزارش، محمدتقی‌ فهیم درباره‌ی سریال «عبور از پاییز» گفت: این سریال قابل‌تأمل بود، اگرچه می‌شود با این سریال سلیقه‌ای برخورد کرد و تعابیر گوناگونی درباره‌ی آن به کار برد، اما من به این سریال نمره بالای متوسط می‌دهم.
سیدمحمد سادات اخوی در ادامه در مقام مجری گفت: در مورد این سریال خیلی می‌شود بحث کرد و من می‌خواهم از آقای «شاه‌ محمدی» درمورد چگونگی شکل‌گیری فیلمنامه «عبور از پاییز» و قیاس آن با «شاه لیر» سؤال کنم.
شاه‌محمدی پاسخ داد: این فیلمنامه چهار سال قبل به تصویب رسیده بود و در این چهار سال سه بار فیلمنامه نوشته شد. سیناپس اولیه کار ۷۰ صفحه بود و درابتدا قرار بود این فیلمنامه را «شهرام اسدی» کار کند که بنا به دلایلی دوم اسفندماه ایشان از ساخت این سریال انصراف داد و کار به من پیشنهاد شد که ظاهراً دلیل استعفای «شهرام اسدی» ضعف فیلمنامه کار بوده است.
وی افزود: ۲۵ اسفندماه این کار به من سپرده شد و حدود ۳ ماه کار کردیم تا به یک تفکر محض برسیم. این که عنوان می‌شود کار شبیه «شاه لیر» است، درست است اما نوشته و سیناپس «شاه لیر» نیست. من به هرحال این ادعا و جسارت را ندارم که بگوییم «شاه لیر» است و هر کسی می‌گویید که این اثر مثل «شاه لیر» است من به آنها می‌گوییم که شما « شاه لیر» را نخوانده‌اید چرا که پروسه کار اصلاً مثل «شاه لیر» نیست.
سپس مجری از «جلیلوند» پرسید ما قبلاً اثری داشتیم به نام «پدر سالار» با بازی «محمدعلی کشاورز»، تلقی شما از قصه «عبور از پائیز» چه بود؟ «جلیلوند» در پاسخ گفت: راستش من وقتی به حضور در این کار دعوت شدم، اصلاً نمی‌دانستم نقشی که به من محول شده چیست و وقتی فیلمنامه را خواندم، نمی‌دانستم «فرخ» آن قدر آدم مغروری است. حتی پیش‌تر و زمانی که من جای «شاه لیر» صحبت کرده بودم، به نظرم همه چیز مخصوص خودش بود که کمتر در کس دیگری دیده می‌شد، اما «فرخ» شخصیتی متفاوت بود که با تصور آقای «شاه محمدی» خلق شده بود. شخصیتی که حتی یک کلام اضافی هم نمی‌گوید. من حتی دستم را هم نمی‌توانستم بالا ببرم و مانند بادبادکی بودم که نخ آن در دست کارگردان بود.
فهیم درباره‌ی نقش «فرخ» گفت: به نظر من با اغماض می‌شود گفت که «فرخ» یک شخصیت است و من او را درحد یک تیپ می‌بینم. این کاراکتر برای اولین بار و آخرین بار دیده نمی‌شود بلکه فیلمنامه‌نویس مطابق معمول، نوشته را وامداری کرده است؛ اما خوشبختانه «فرخ» آن قدرها هم شخصیتی تکراری نیست. معضل اساسی در پرداخت و چینش کاراکتر است که فیلمسازان از چارچوب‌های شناخته شده برای مردم، بیرون نمی‌آیند. به عبارتی دیگر، کاراکتر هر چقدر بد بد و خوب خوب باشد مورد توجه انبوه مخاطب قرار می‌گیرد و به قول خودمان اگر کاراکتر خاکستری نباشد ارتباط با عموم برقرار می‌کند.
این منتقد افزود: در سریال «عبور از پاییز»، از «فرخ» درست و به جا استفاده شده است، چنان چه او حتی قدرت ندارد دست خود را تکان دهد تا از ابهت نیفتد و این خوشبختانه جواب داده است اما همان طور که گفتم من «فرخ» را تیپ می‌بینم نه یک شخصیت و این اشکالی هم ندارد چرا که در وهله اول سریال برای سرگرمی ساخته شده و در کنار آن پیام‌های فرهنگی و اجتماعی هم اگر وجود داشته باشد مطلوب است.
سادات اخوی در ادامه از «هانیه بساتینی» درباره سابقه کاری خود و چگونگی دعوت شدن در پروژه «عبور از پائیز» سوال کرد که وی در پاسخ، گفت: من فارغ التحصیل کارگردانی تئاتر هستم و کار خودم را هم با تئاتر آغاز کردم و بعد از آن دستیار کارگردان و به برنامه ریزی روی آوردم و به صورت کاملاً تصادفی نقش «لعیا» را بازی کردم.
«شاه محمدی» گفت: در سریال «پدرسالار» شخصیتی که «کشاورز» ایفا می‌کرد، تضاد بین سنت و مدرنیته وجود داشت اما شخصیت «فرخ» در کنار تضاد بین قدرت و مدرنیته بلکه فساد در قدرت هم برخوردار است. در فیلم «پدرخوانده» آن شخصیت «گادفادر» است اما «فرخ» این گونه نیست و برای طبقه متوسط جامعه هم خلق نشده است ضمن آن که ما در این شخصیت، حتی روزمرگی را هم می‌بینیم. این را هم بگویم که ما در دهه ۴۰ و ۵۰ درباره شازده احتجاب و سایر شاهزاده قجری، آثاری داشته‌ایم و وقتی ما این شخصیت‌های مکتوب را داریم، چرا باید کارمان وام گرفته از کارهای خارجی ارزیابی شود؟
در ادامه از «شاه محمدی» درباره‌ی نقش «لعیا» سوال شد که وی در پاسخ گفت: نقش «لعیا» را قرار بود بازیگر دیگری بازی کند که مشکلاتی برایش پیش آمد و انصراف داد و خانم «بساتینی» که جزو گروه کارگردانی بود، جایگزین وی شد. برای این نقش، ۲۰۰ نفر تست دادند و در نهایت، هم گروه سازنده و هم سازمان حضور او در این نقش را تأیید کردند.
«شاه محمدی» افزود: کار «جلیلوند» و «بساتینی» در این پروژه خیلی مشکل بود و مسیر سختی را داشتند که خودشان با عشق و توانی که در این کار گذاشتند، توانستند از عهده نقش‌های‌شان به خوبی برآیند.
در ادامه مجری از «چنگیز جلیلوند» در مورد تفاوت بازی و دوبله سوال کرد که وی در پاسخ گفت: دقیقا نمی‌توانم سوال شما را پاسخ بدهم. به هر حال هر دو کار متفاوت و شیرین است و جالب بود که من خیلی روی صدایم مانور نداشتم چون کارگردان از من خواسته بود با یک نوع صدا کار کنم.
فهیم در ادامه گفت: به نظر من «جلیلوند» واقعاً در این سریال بازی کرد و نشان داد در این کار هم مثل دوبله تبحر دارد و بازی‌اش درخور ستایش است. ما هم چون سال‌های سال به صدای ایشان تعلق خاطر داریم، دیدن چهره و بازی متفاوت ایشان، برای‌مان جالب بود.
وی افزود: در بخش محتوا هم، «عبور از پائیز» سریالی ارزنده محسوب می‌شود، چرا که جامعه ما نیاز دارد وقایع جامعه خود را بازگوشده ببیند. هم‌چنان که ما امروز می‌بینیم که یک تاراج ناعادلانه دارد در این جامعه صورت می‌گیرد و اشرافیگری فاقد ایمان، در این جامعه مرسوم می‌شود. به نظر من حتی ناخنک زدن به این مشکلات و معضلات را نباید دست کم گرفت ما به این نوع سریال ها نیاز داریم تا پس از جنگ تحمیلی، سرمایه‌داری سنتی نامشروع را آسیب‌شناسی کنیم. از این حیث، این سریال، با «پدر سالار» (اکبرخواجویی) تمایز آشکار دارد و این پدر سالار مدرن و به روز است و فقط می‌خواهد دیکتاتور باشد و مشکلاتش را به جامعه هم تحمیل می‌کند.
یکی از مدعوین از کارگردان سریال «عبور از پائیز» در مورد اینکه «عبور از پائیز» ازسایر سریال درماه مبارک رمضان موفق‌تر بوده سوال کرد که «شاه‌محمدی» در پاسخ گفت: من اصلاً قیاس انجام نمی‌دهم. همه این سریال‌ها برای مخاطبان و تأمین شبکه‌ها ساخته شد و به طبع خود مخاطبان بهترین داورانند. هر کدام از این سریال‌ها وظیفه خود را داشتند تا بخشی از ذائقه مخاطبان را پوشش دهند.
یکی از مدعوین از «بساتینی» در مورد سختی کار بازیگر سوال کرد که وی در پاسخ گفت: برایم آن چیزی که مهم بود، این بود که من یاد گرفتم درهر سمتی که فعالیت می‌کنم، به کارگردانم اعتماد کنم. کار بازیگری برایم خیلی دشوار بود و به این رسیدم که از این پس به عنوان دستیار کارگردان به تمرکز بازیگر کمک کنم و همه انرژی‌ام را بگذارم تا بازیگر دیده شود. برایم کار سختی بود اما شیرین هم بود.
بازیگر نقش «لعیا» افزود: من دستار کارگردانی کرده‌ام، حدود ۲۰ ساعت در روز کار کرده‌ام و خسته نشده‌ام اما در این سریال، در روز ۱۲ ساعت بازی داشتم و خیلی خسته بودم چرا حس هر نقش فرق می‌کند و من باید خود را با آن حس آداپته می‌کردم.
فهیم در ادامه با اشاره به مسائل موجود در سریال‌سازی مناسبتی و شبانه، افزود: به نظر من اگر سریال «عبور از پائیز» به صورت هفتگی پخش می‌شد «فرخ» را اگر تا ترکیه می‌شناسند، امروزه تمام دنیا می‌شناسند و سریال ماندگارتری هم می‌شد. در یک کلام باید بگویم که ما در ماه مبارک رمضان، خیلی منفعل عمل کرده‌ایم.
بنابراین گزارش در پایان هدایایی به رسم یاد بود به مهمانان اهداشد و مجری از مدعوین تشکر کرد و گفت برنامه بعدی، نقد و بررسی سریال «نردبام آسمان» است که زمان آن متعاقبا اعلام می‌شود. مراسم رأس ساعت ۲۰ به اتمام رسید.
 
منبع : ایسنا

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
  • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: ,

نوشتن دیدگاه

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد