کل مطالب سایت
همین الان کمک کنید

متن


نگاهی به سریال شکر تلخ

مرد سابقه‌داری به نام رسول سال‌ها درگیر ماجراهای غیرقانونی بوده تا این که به دلیل عشق به خانواده تصمیم می‌گیرد به سوی خانواده‌اش بازگردد. اما با ورود چندین بسته مواد مخدر، او دوباره وارد ماجرایی ناخواسته می‌شود که تا مرز از هم پاشیدگی خانواده‌اش پیش می‌رود.
و این روند قصه مجموعه شکر تلخ را شکل می‌دهد. سریال شکر تلخ چندین هفته است که از شبکه دو سیما پخش می‌شود و تاکنون توانسته مخاطبانی را نیز به خود جذب کند. برای اطلا‌ع بیشتر درباره شکل‌گیری این کار ابتدا به سراغ احمد کاوری کارگردان و نویسنده آن رفتیم.
قصه از کجا شروع شد؟
احمد کاوری ابتدا در مورد شکل‌گیری سریال چنین می‌گوید: در معاونت صداوسیمای استان‌ها طرحی بنام شراره به تصویب رسیده بود که پس از تغییرات ابتدایی، فیلمنامه شکر تلخ را براساس آن نوشتم و از طرح ابتدایی تنها جوهره اصلی آن باقی ماند. البته در ابتدا طرح اولیه قصه توسط مرتضی هواسی و یکی از تهیه‌کنندگان، نوشته شده بود. اما در نهایت بازنویسی و نگارش متن را خود برعهده گرفتم و برخورد آدم‌های قصه آن هم براساس جابه‌جایی محموله‌ها باعث شکل‌گیری داستان شد.
کاوری که نزدیک به ۵ ماه مشغول نگارش این فیلمنامه بوده است، معتقد است برای ساخت یک اثر نباید یک فیلمنامه کامل وجود داشته باشد. زیرا در روند ساخت یک اثر با تغییرات فراوانی روبه‌رو خواهیم بود از تغییر شخصیت‌ها گرفته تا تغییر لوکیشن و این مساله یکی از ویژگی‌های بارز در ساخت یک مجموعه تلویزیونی است و داشتن یک فیلمنامه باز کار را برای کارگردان و بازیگرها راحت‌تر می‌کند کاوری در پاسخ به این سوال که بازیگران مجموعه بر چه اساسی انتخاب شده‌اند، می‌گوید: شخصیت‌های سریال شکر تلخ براساس فیلمنامه‌ای که وجود داشت انتخاب شده‌اند و با توجه به سابقه‌ای که داشتند و از آنجایی که ارتباط با مخاطب برای ما بسیار اهمیت داشت سعی کردیم بازیگرانی را انتخاب کنیم که هم شناخته شده باشند و هم در ذهن مخاطب دارای یک مقبولیتی باشند.
کارگردان مجموعه شکر تلخ، این مجموعه را جزو سریال‌هایی که به مشکلات موادمخدر اشاره دارند، برنمی‌شمارد و در این رابطه می‌گوید: این سریال راجع به موادمخدر نیست، بلکه قصد دارد مشکلات فرد سابقه‌داری را روایت کند که حالا می‌خواهد مثبت زندگی کند ولی باز اطرافیان و دوستان سابقش نمی‌گذارند و مجددا او به همان جریان قبلی‌اش برمی‌گردد و مثل یک موج در مشکلات گم می‌شود.
کاوری درخصوص پخش این سریال آن هم پس از گذشت ۴ سال، می‌گوید: تصویربرداری این سریال ۴ سال پیش به اتمام رسید و حالا مدیران صداوسیما تصمیم گرفتند که این سریال را در این زمان پخش کنند. ولی تنها مساله‌ای که برای من وجود دارد این است که متاسفانه مونتاژی را که خود من روی آن کار کرده بودم، پخش نشده و نسخه دیگری از این سریال به روی آنتن رفته است که چرایی آن را خودم هم نمی‌دانم.
کاوری بر این عقیده است که شکر تلخ در این مدت توانسته مخاطبان خود را بشناسد و آنهایی که تا به حال این کار را دنبال کرده‌اند نظر خوبی نسبت به آن داشته‌اند.
وی در حال حاضر مشغول ساخت یک فیلم سینمایی برای جشنواره فیلم فجر به نام نفوذی است که در این فیلم بازیگرانی از جمله امیر جعفری، مهران رجبی، نسرین مقانلو، قاسم زارع و… حضور دارند.
نقشم تغییرات زیادی کرد
چهره و بازی شیرین بینا برای اکثر مخاطبان تلویزیونی آشناست. او سال‌‌هاست که در مجموعه‌های مختلف سیما به ایفای نقش پرداخته است، از مجموعه‌های اغما و پاییز پدرسالار گرفته تا فیلم‌های سینمایی تیک‌تاک، کیسه برنج و …
بینا درباره حضورش در سریال شکر تلخ می‌گوید: تولید این سریال به ۴ سال پیش برمی‌گردد. وقتی فیلمنامه را خواندم از نقشم خوشم آمد و احساس کردم که جای کار دارد. مریم زنی بود که می‌توانست تصمیم بگیرد. البته این را هم بگویم که نقشم در طول کار بسیار تغییر کرد و تنها المان‌هایی از او باقی ماند و با توجه به صحبت‌هایی که با آقای کاوری به عنوان کارگردان و نویسنده داشتم، این تغییرات حاصل شد و مریم تبدیل به یک زن امروزی‌تر شد.
شیرین بینا، توسط کارگردان شکر تلخ برای این کار انتخاب شده است و می‌گوید این سریال اولین همکاری من و آقای کاوری بود.
بازیگر مجموعه شکر تلخ درخصوص این که چطور به نقشش در این کار نزدیک شده است، می‌گوید: من در ابتدا فیلمنامه را کامل می‌‌خوانم و بعد خودم را جای تک‌تک شخصیت‌ها می‌گذارم چه نقشی که قرار است بازی کنم و چه نقشی که متعلق به من نیست و بعد روی دیالوگ‌ها فکر می‌کنم و اگر ببینم جای تغییر کردن دارد، حتی با کارگردان در میان می‌گذارم که معمولا هم پذیرفته می‌شود. درخصوص این کار هم آقای کاوری دست ما را باز گذاشته بودند و خیلی سختگیرانه رفتار نمی‌کردند.
بینا امیدوار است شکر تلخ بتواند در قسمت‌های آتی مخاطبان بیشتری را به سوی خود جلب کند. وی در حال حاضر مشغول بازی در سریال پرندگان خارزار به کارگردانی یوسف سیدمهدوی است.

شکر تلخ قصه جذابی داشت
محسن قاضی‌مرادی یکی دیگر از بازیگران مجموعه شکر تلخ است. او نیز کارهای متفاوت و زیادی را در پرونده هنری‌اش به ثبت رسانده است که از آن جمله می‌توان به مجموعه‌های هزاران چشم، امام علی(ع)‌، کت جادویی، این راهش نیست و … اشاره کرد. او هم در مورد حضورش در این کار می‌گوید: بازی در این سریال به ۴ سال پیش برمی‌گردد و حضور ذهن زیادی در رابطه با این کار ندارم و تنها می‌توانم بگویم که نقشم را دوست داشتم و به نظرم شکر تلخ از قصه تازه و جذابی برخوردار بود. قاضی مرادی در مورد آشنایی‌اش با کاوری می‌گوید: با این کارگردان قبلا سریال سرود خاک را در دزفول کار کرده بودم که این آشنایی باعث شد باز هم با ایشان همکاری کنم.
قاضی مرادی بر این باور است که هنوز قصه‌های ناگفته زیادی در مورد مواد مخدر وجود دارد و وظیفه ما هنرمندان این است که مضرات مصرف موادمخدر را به تصویر بکشیم. چرا که یک فرد معتاد، مساوی است با یک جامعه بیمار. ساخت سریال‌های اینچنینی برای جامعه مفید است البته اگر تلنگری برای مخاطبان ایجاد کند. قاضی مرادی بتازگی بازی در سریال محله تهرون قدیم را به پایان برده است که قرار است بزودی از شبکه تهران پخش شود و فیلم سینمایی جیب پرپول را به کارگردانی صلح میرزایی نیز برای جشنواره آماده اکران دارد.
شکر تلخ فضای جدیدی داشت
علی سلیمانی یکی دیگر از بازیگران مجموعه شکر تلخ است که بیشتر در حوزه تئاتر فعالیت دارد. البته بازی متفاوتش در فیلم بی‌پولی (حمید نعمت‌الله)‌ را نمی‌توان نادیده گرفت. او در مورد حضورش در این سریال می‌گوید: قبل از سریال شکر تلخ، مجموعه بچه‌های هور را با آقای کاوری کار کرده بودم و این آشنایی باعث شد که این همکاری را ادامه دهیم.
سلیمانی در خصوص نقشش در این مجموعه می‌گوید: از زمان تولید این کار خیلی می‌گذرد، اما همین را می‌دانم که تمام سعی‌ام بر این بود که بتوانم وصلتی بین زن و شوهر آن خانواده از هم پاشیده به وجود آورم تا از این طریق بتوانم از دخترشان خواستگاری کنم.
به هر حال شکر تلخ برایم فضای جدیدی را به دنبال داشت که جذاب بود.
وی درمورد این سوال که شکر تلخ چه فرق مهمی با سایر سریال‌هایی که در زمینه مشکلات مواد مخدر ساخته می‌شود، داشت می‌گوید: فرق چندانی نداشت منتها آقای کاوری از منظر دیگری به این مشکل نگاه کرده بودند که بسیار کار را جذاب کرده بود. در واقع مشکلاتی را که یک فرد معتاد با خانواده، اجتماع و اطرافیانش دارد به خوبی در این کار به تصویر کشیده شده بود.
سلیمانی درخصوص نحوه و برخورد کاوری به عنوان کارگردان می‌گوید: ایشان بسیار فرد صمیمی و خوبی هستند و هرگز در برخورد با بازیگر مثل یک دیکتاتور رفتار نمی‌کنند و بازیگر برای اجرای نقشش کاملا آزاد است. سلیمانی در حال حاضر مشغول‌ تمرین تئاتر روز حسین (ع)‌ به کارگردانی محمد رحمانیان است.
مواد مخدر فعلا دغدغه جامعه ما نیست!
کبیری یکی از تهیه‌کنندگان مجموعه شکرتلخ است. او پیش از تهیه و تولید این سریال تولید مجموعه گارد ساحلی را برای استان بوشهر برعهده داشته است.
وی درخصوص شکل‌گیری شکر تلخ می‌گوید: قصه ابتدا در ۸ قسمت به تصویب رسیده بود اما بعد از صحبت‌های ابتدایی به این نتیجه رسیدیم که این کار را به ۱۳ قسمت افزایش دهیم. و سفارش‌دهنده اصلی کار هم استان ایلام بود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا تصویربرداری شکرتلخ در استان ایلام انجام نگرفته است گفت: چون المان‌هایی را که ما به آنها نیاز داشتیم در تهران هم وجود داشت و تقریبا یکسان بودند و دیگر این که حجم سناریو باعث شد که تصویربرداری شکرتلخ در تهران صورت گیرد.
کبیری معتقد است پیام اصلی این سریال آسیب‌هایی است که مواد مخدر به یک فرد می‌تواند بزند. چه به لحاظ فردی و چه به لحاظ اجتماعی.
کبیری درخصوص زمان پخش این سریال می‌گوید: من به عنوان تهیه‌کننده کار را به سازمان صدا و سیما تحویل می‌دهم و حالا مدیران هستند که برای پخش یا عدم پخش یک مجموعه در نهایت تصمیم‌گیری می‌کنند.
وی در انتها می‌گوید: من معتقدم که یک سریال باید هر شب پخش شود تا مخاطبان بیشتری جذب کند و در حال حاضر هم سریال‌های زیادی از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود که آنها خواهی، نخواهی رقیب‌های جدی‌ای برای کار ما هستند و در حال حاضر هم مواد مخدر دغدغه جامعه و مخاطبان تلویزیون نیست. بنابراین زمان زیادی طول می‌کشد که شکرتلخ بتواند مخاطبان اصلی خود را پیدا کند. کبیری از مرتضی هواسی به عنوان یکی دیگر از تهیه‌کنندگان این مجموعه تشکر کرد و گفت: هواسی تا آخر کار مانند یک دوست با من همراه بوده است. کبیری در حال حاضر مشغول تهیه یک فیلم سینمایی به نام سنگال و یک تله‌فیلم به نام چرخ و فلک است.
و این قصه ادامه دارد…
به هر حال ساخت سریال‌هایی که آسیب‌های استفاده از مواد مخدر را به تصویر می‌کشند سال‌های سال است که ادامه دارد بخصوص از زمانی که سریال آینه عبرت پخش شد. مشخص هم نیست که چه زمانی این قصه‌ها به پایان خود نزدیک خواهند شد. اما ای کاش این همه تلاش تلنگری را برای مخاطب مورد نظر ایجاد کند. هرچند که این قصه همچنان ادامه دارد.
 

منبع: jamejamonline.ir

یک پاسخ به “نگاهی به سریال شکر تلخ”

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید