شهریور ۱۴

محمدتقی فهیم: عباس کیارستمی یکی از فیلمسازان اصلی پرورش یافته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و به فیلمساز کانونی معروف است. فیلمسازی کانونی در اواخر دهه ۴۰ بنیان گذاشته شد و نوع فیلمسازی این گروه به گونه‌ای است که با زاویه نگاه سیاسی به موضوعات نزدیک می‌شوند و حرف‌های بزرگترها را از زبان کودکان مطرح می‌کنند و با این عنوان فیلم کودک می‌سازند. این گروه از فیمسازان هیچ‌گاه دغدغه تماشاگر نداشته‌اند و مایل هستند فیلم‌هایشان در محافل خاصی مورد توجه باشد. شاکله کلی آنچه که گفته شد گرایش‌ها و نوع فیلمسازی کیارستمی را روایت می‌کند و در ادامه موفقیت‌های بین‌المللی فیلم‌ها او گروهی از فیلمسازان جوان نیز مسیر او را ادامه دادند و به این ترتیب گروهی از فیلم‌ها در سینمای ایران ساخته شد که چندان دغدغه جذب تماشاگر در آن دیده نمی‌شود. کیارستمی از ابتدا برای مخاطب عام فیلم نساخت و این عادت در نوع فیلمسازی او جا افتاده است. این مسئله می‌تواند یک دلیل مشخص هم داشته باشد. اینکه این فیلمساز از ابتدا خود برای ساخت فیلمش هزینه نکرده و با حمایت نهادهای داخلی زمان همکاری با کانون و یا با جذب سرمایه از خارجی‌ها زمان همکاری با ژاپن فیلم ساخته است و به همین خاطر هم طبیعتاً نگران بازگشت سرمایه‌اش نیست.

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
 • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: ,

۲ دیدگاه برای “ عباس کیارستمی و اکران فیلم‌هایش در ایران”

 1. حامد می گوید:

  اصلا به نظرمن عباس کیارستمی هویت ملی سینمای ایرانه.اونورآب سینمای ایران روباعباس کیارستمی میشناسن

  [پاسخ]

 2. حامد می گوید:

  من خودم سررشته ی زیادی توی بازیگری ندارم اما مدرک بازیگریم چندساله افتاده ته کمددرحالی که توی کلاس مامن معدلم ازهمه بالاتربوداما چه فایده؟

  [پاسخ]

نوشتن دیدگاه

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد