کل مطالب سایت
همین الان کمک کنید

اسماعیل فصیح نویسنده پیشکسوت

اسماعیل فصیح از نویسندگان پیشکسوت ایران عصر دیروز در سن ۷۵ سالگی در بیمارستان نفت تهران درگذشت.

 اسماعیل فصیح نویسنده و مترجم که از دو هفته پیش در بیمارستان بستری بود، عصر روز پنجشنبه ۲۵ تیرماه در بیمارستان شرکت نفت تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

اسماعیل فصیح‌زاده در اسفندماه ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. وی پس از تحصیلات عالی در آمریکا به ایران برگشت و از سال ۱۳۴۲ در شرکت ملی نفت ایران در مناطق نفت‌خیز جنوب به کار پرداخت و سال ۱۳۵۹ با سمت استادیار دانشکده نفت آبادان بازنشسته شد.

رمان‌های این نویسنده عبارتند از: شراب خام (۱۳۴۷)، دل کور (۱۳۵۱)، داستان جاوید (۱۳۵۹)، ثریا در اغما (۱۳۶۳)، ‌ترجمه انگلیس در لندن (۱۹۸۵)، ترجمه عربی در قاهره (۱۹۹۷)، درد سیاوش (۱۳۶۴)، زمستان ۶۲ (۱۳۶۶)، ترجمه آلمانی (۱۹۸۸)،‌شهباز و چغدان (۱۳۶۹)، فرار فروهر (۱۳۷۲)، باده کهن (۱۳۷۳)، اسیر زمان (۱۳۷۳)،‌ پناه بر حافظ (۱۳۷۵)، کشته عشق (۱۳۷۶)، طشت خون (۱۳۷۶)، بازگشت به درخونگاه (۱۳۷۷)، کمدی تراژدی پارس (۱۳۷۷)، لاله برافروخت (۱۳۷۷)، نامه‌ای به دنیا (۱۳۷۹)، در انتظار (۱۳۷۹) و گردابی چنین حایل (۱۳۸۱) و تلخکام (۱۳۸۶).

مجموعه داستان‌ها: خاک آشنا (۱۳۴۹)، دیدار در هند (۱۳۵۳)، عقد و داستان‌های دیگر (۱۳۵۷)، ‌برگزیده داستان‌ها (۱۳۶۶) و نمادهای مشوش (۱۳۶۹).

ترجمه‌ها: وضعیت آخر، بازی‌ها،‌ ماندن در وضعیت آخر، استادان داستان، رستم‌نامه، خودشناسی به روش یونگ، تحلیل رفتار متقابل در روان‌درمانی، شکسپیر وخواهر کوچیکه.
در یکماه گذشته جامعه ادبی ایران محمد حقوقی و مهدی آذریزدی را نیز از دست داد و درگذشت اسماعیل فصیح جامعه ادبی ایران را برای بار سوم عزادار کرد.

 

نظرات بسته است