آذر ۰۹

ستاره صفرآوند

آن دختر تاجیکی که در سریال درچشم باد در نقش لیلا بازی می‌کند، نامش «ستاره صفرآوه» است. او چهره‌ای کاملا تاجیکستانی با چشمانی کشیده دارد. «جوزانی» کارگردان با چند تن دیگر از عوامل مجموعه به تاجیکستان سفر کرد و یک آزمون گذاشت، آنها می‌خواستند دختری تاجیک برای نقش لیلا انتخاب کنند. دخترهای بسیاری به آنجا آمدند که در نهایت کارگردان او را انتخاب کرد. گفتنی است، «ستاره» گوینده اخبار زنده به زبان‌های روسی و تاجیکی بود و برای تصویربرداری این سریال به همراه برادرش دو سال به ایران آمد تا در این نقش بازی کند. در ضمن او فارغ‌التحصیل رشته خبرنگاری رادیو و تلویزیون است. او اعتقاد دارد بازیگری سخت‌تر از گویندگی است. او می‌گوید: سریال‌ها و فیلم‌های زیاد ایرانی از تلویزیون تاجیکستان پخش می‌شود. 

سریال “در چشم باد” که برای ارایه ی تصویری واقعی از سال های ۱۳۲۰ به بازسازی وسایل آن دوران از جمله راه اندازی و به پرواز درآوردن هواپیمای متفقین دست زده است، این روزها، قطاری را با همکاری مسوولان راه آهن بازسازی و راه اندازی کرده که به دوره ی رضا خان بازمی گردد.
عوامل سریال “در چشم باد” که با هدایت مسعود جعفری جوزانی به لوکیشنی در حوالی “قلعه حسن خان” تغییر مکان داده اند، در این محل صحنه هایی از سال۳۲   را فیلمبرداری می کنند. صحنه هایی که در تمامی آن ها این قطار قدیمی و رنگ و رو رفته نقش محوری را دارد. 
سریال “در چشم باد” ۱۶ در خرداد ماه و پس از گرفتن نماهای اصلی قطار، روز کم کاری را پشت سر می گذارد. روزی که با حضور حدود ۱۰۰ هنرور و دو بازیگر اصلی یعنی پارسا پیروزفر (در نقش بیژن) و ستاره صفرآوند (لیلی) به گرفتن نماهایی در کنار قطار می گذرد. 

ستاره صفرآوند
در پلان های این روز حدود ۳۰ تن از هنروران با لباس سربازان آمریکایی، قطاری که حامل مردم عادی است را متوقف کرده و پس از بیرون آوردن مسافران خود جایگزین آنان می شوند.
“بیژن” و “لیلی” نیز که در جمع این مسافران دیده می شوند، دیالوگی ندارند، بلکه ناظر کتک خوردن مسافری هستند که توسط مترجم سربازان آمریکایی با القابی چون “پدر تون به تونی” و “بد ژاپنی” مورد خطاب قرار می گیرد. 
کتک خوردن این مرد که در جلوی صف مسافران قرار دارد از چند نما فیلمبرداری می شود و جعفری جوزانی هر بار برای نزدیک تر شدن بازیگران غیرحرفه یی به نقش خود جملات را پیش از آنان ادا می کند. با این حال بازیگران نمی توانند از ادای درست جملات به شیوه یی که مدنظر کارگردان است برآیند و همین مساله جوزانی و حتی هنروران پشت صحنه را عصبانی می کند. او می گوید: اصلا می دونی “پدر تون به تونی” یعنی چه؟” اما توضیحی درباره ی معنای آن نمی دهد!
سرانجام پلانی که تنها مترجم و مرد دهاتی در آن حضور دارند گرفته می شود و نوبت به پلانی می رسد که تمامی مسافران از جمله “لیلی” و “بیژن” باید در پشت این دو بازیگر در صف دیده شوند. 
اوضاع سخت تر می شود; چرا که هر هنرور باید درست همان جایی قرار گیرد که در پلان های قبلی بوده است.
مسافران با لباس هایی کاملا متفاوت که نشان از شهری و غیرشهری بودن آنان دارد در کنار قطار به صف می شوند و در این بین، پسری خروس به دست که در دست دیگرش یک چمدان دارد، بیش از همه جلب توجه می کند. عوامل صحنه در پاسخ به این پرسش کارگردان که “این پسر کجا بوده؟” او را مطمئن می سازند که باید مقابل پیروزفر قرار بگیرد. اما جوزانی قد بلند پسر را مانعی برای دیده شدن بازیگر اصلی اش می داند و دختر کوچک تری را جایگزین او می کند.چیده شدن هنرورانی که در نقش مسافران قطار حاضر شده اند، چند دقیقه یی بیشتر به طول نمی انجامد; چرا که گرمای هوا همگی را به سمت سایه و زیر درختان می کشاند و حتی پارسا پیروزفر نیز چمدانی به عنوان صندلی گذاشته و روی آن می نشیند. 
فرمان آغاز فیلمبرداری هنرورانی که به سایه پناه برده اند مجددا کنار قطار ردیف می کند و این جوزانی و دستیارش رمضان زاده هستند که باید آنان را بار دیگر در جای صحیح خود قرار دهند. در کنار هنروران، سایر عوامل نیز وضعیت بهتری ندارند و بسیاری از آنان که از گرمای شدید هوا دچار سردرد شده اند با استفاده از قرص و فشار دادن شقیقه ها سعی در آرام کردن درد دارند.
به رغم سختی شرایط، جوزانی هم چنان با شدت و دقت کار خود را ادامه می دهد.
به گفته ی خودش، هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شود و ۸ شب جسم بی جانش را به خانه می رود. 
با این حال وقتی از او درباره ی قطاری که پس از سال ها مجددا روی ریل حرکت می کند می پرسیم، با خنده ای به آن اشاره می کند و می گوید: “قطار را دیدید … واقعیه … ها!”.
از او می خواهم دقایقی خیلی کوتاه در مصاحبه شرکت کند.
اما با عذرخواهی می گوید: تا بخش راه آهن را تمام نکنم، حرف نمی زنم.
با این حال از ما می خواهد که از نزدیک شاهد کارش باشیم.
وقتی پرسشی که ماه ها پیش نیز از او پرسیده بودم را تکرار می کنم که آیا دوست دارد همه مسعود جعفری جوزانی را با “در چشم باد” بشناسند؟ کمی فکر می کند و می گوید: نه… ! اما دلم می خواهد کار خوبی از آب درآید; چرا که درباره ی مردم و کشورم است. 

“سکانس ۳۶۵، قسمت ۳۲″
این بخشی از نوشته ی روی کلاکت منشی سریال “در چشم باد” است که همانند بسیاری از عوامل دیگر این مجموعه کمتر از ۸ روز است که جایگزین فرد دیگری شده است.
در میان عوامل مجید میرفخرایی نیز هست. مدیر هنری پروژه “در چشم باد” که از ابتدا یار وفادار جوزانی بوده است.
چهره ی آفتاب سوخته ی میرفخرایی حکایت از این دارد که به تازگی از خرمشهر بازگشته. او در صحبت با پارسا پیروزفر به این نکته اشاره دارد که لوکیشن های سریال را در خرمشهر پیدا کرده است.اما به محض این که چشمش به من می خورد صحبت درباره ی مسجد خرمشهر و مسایل نهایی این بنا را متوقف می کند.
پارسا پیروزفر هم مثل همیشه تمایلی به مصاحبه ندارد، در پاسخ به این درخواست، عذرخواهی می کند. 
اما ستاره صفرآوند بازیگر تاجیکی سریال “در چشم باد” که در کشورش گوینده ی خبر بوده به درخواستمان پاسخ مثبت می دهد. او که دو سال است با پروژه ی “در چشم باد” همکاری دارد، وضعیت خبر در شبکه های تلویزیونی ایران را عالی توصیف می کند.  ستاره برای نخستین بار است که در پروژه ای سینمایی یا تلویزیونی مقابل دوربین می رود. او با خواندن فراخوانی که توسط دست اندرکاران سریال “در چشم باد” در تاجیکستان اعلام شده بود، داوطلب همکاری شده و در نهایت به عنوان گزینه ی نهایی انتخاب می شود.
حوالی ساعت ۱۳ با اجازه مسعود جعفری جوزانی اغلب هنروران برای استراحت و خوردن ناهار لوکیشن را ترک می کنند. اما کارگردان، دستیار او، فیلمبردار و صدابردار هم چنان مانده اند تا پلان هایی از سوار شدن گردان سربازان آمریکایی به قطار را فیلمبرداری کنند. 
جوزانی و همکارانش تا اواسط هفته ی دیگر در این لوکیشن کار دارند و سپس برای گرفتن پلان های هوایی راهی ورامین یا جای دیگری می شوند.
پلان هایی که خود برگ دیگری از تاریخ کهن ایران زمین را ورق زده و گرد کهنگی را از آن می زداید.  “در چشم باد” که قرار است سه مقطع تاریخی سال های ۱۳۰۷، ۱۳۲۰ و دوران جنگ تحمیلی را به تصویر بکشد، پس از گذشت دو سال از آغاز فیلمبرداری بازیگران و عوامل بسیاری را به خود دیده است که کارشان را پایان یافته یا نیافته در این سریال رها کرده اند. این مجموعه ی تاریخی که حتی اخیرا با استعفای حبیب الله کاسه ساز، تهیه کننده “در چشم باد” مواجه شد این بار با کارگردانی و تهیه کنندگی همزمان مسعود جعفری جوزانی ادامه می یابد.

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
 • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: , , , , ,

۵۷ دیدگاه برای “ ستاره صفرآوند در سریال در چشم باد”

 1. مریم نصیری می گوید:

  خیلی خیلی خیلی عالی است. ولی اگر به ما نشان بدهید کدام قسمت پخش خودفیلم است بهتر هم می شود.خدانگه دار

  [پاسخ]

 2. فاریا می گوید:

  محشره مطلب واقعا توپیه

  [پاسخ]

 3. مهتاب آسمان می گوید:

  سلام نمیدونم در کدوم وب خوندم که بازیگر لیلی تاجیکی است و اسمش چیست؟
  در وبم قرار دادم حالا عذاب وجدان گرفته ام که منبع را ذکر نکرده ام می خوام اگه تو بودی منو حلال کنی.

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ دی ۱۴م, ۱۳۸۸ ۸:۳۰ ب.ظ:

  راحت باش

  [پاسخ]

 4. درنا می گوید:

  باسلام وخسته نباشید فراوان
  خیلی سریال قشنگ ودوست داشتنی وجذابی است که هر هفته منتظریم که جمعه شود و ادامه آنرا دنبال کنیم بسیار زیبا کار شده است و نوع انتخاب بازیگران نیز بسیارعالی و دوست داشتنی است از کلیه دست اندرکاران این سریال کمال تشکر را دارم وبرای بازیگرانش نیز هم .

  [پاسخ]

 5. شیما می گوید:

  واقعا از همه دست اندر کاران این سریال ومخصوصا بازیگران تشکر میکنم واقعا فیلم خیلیخیلی خیلی خیلی خوبی ساختن

  [پاسخ]

  yasi پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵م, ۱۳۸۸ ۸:۰۴ ب.ظ:

  بیسواد فارسی بلد نیستی ننویس

  [پاسخ]

 6. سمانه می گوید:

  باسلام
  وقتی برای سریال عرق های بسیار ریخته شود و به بیننده احترام گذاشته شود و کار خوبی ارائه شود بیننده خود را نیز جلب میکند
  متاسفانه اخیرا کمتر شاهد اینگونه سریال ها هستیم و این نشان از آن دارد که ساختن سریال در حد رفع تکلیف شده است و نمونه بارز آن دلنوازان و …است

  [پاسخ]

 7. mohammad1551 می گوید:

  واقعاً باید به کلیه عوامل ساخت این سریال خسته نباشید گفت .

  و واقعاً جای تقدیر و تشکر را دارد

  از بازیگران این سریال نیز تشکر میکنم علی الخصوص « پارسا پیروز فر و

  ستاره صفرآوند »

  [پاسخ]

  ناردین پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۸۹ ۹:۵۹ ب.ظ:

  اینو خوب اومدی
  ;-)

  [پاسخ]

 8. jalil می گوید:

  بازگوکردن تاریخ سراسر افتخار وبعضا تلخ کشورمان به نسلهای بعدی محاسن فراوان وبسیار جای کاردارد البته باید کامل ودقیق وصحیح وحتی با نتیجه گیری کارشناسانه باشد با تشکر ازعوامل سریال و نیز شما جلیل دادا ش نیا

  [پاسخ]

 9. فاطمه تاجیک می گوید:

  سلام مطلب جالب و کاملی بود .ممنون
  با تشکر از بازی زیبای ستاره صفر آوند ،پارسا پیروز فر و هدایتی.

  [پاسخ]

 10. ناشناس می گوید:

  تو این سریال همش به روس ها گیر می دن ، چرا از انگلیسی ها صحبتی نمی شه بر خورد اونا با ایرانی ها که بدتر از برخورد روس ها بوده

  [پاسخ]

 11. شیدا می گوید:

  من که زیاد این سریالو نمیبینم
  ولی میگن قشنگه

  [پاسخ]

 12. mohsen khan می گوید:

  سلام
  سریال جالبی است.
  صحبت کردن بازیگر تاجیکی ناخوداگاه ۱ لبخند تلخ رو لب آدم می شونه.

  [پاسخ]

 13. زینب شیرخانی می گوید:

  با سلام خیلی سریال قشنگیه مخصوصا من از انتخاب بازیگر نقش لیلی خوشم اومده

  وامیدوارم که همیشه اینگونه سریالها جذاب بمونند.

  [پاسخ]

 14. yasi می گوید:

  سریال قشنگ و جذابی و بخصوص لیلی خیلی خش و جون.!

  [پاسخ]

 15. ناشناس می گوید:

  باسلام فراوان این سریال باتمامی سریالهای پخش شده ی تابه امروزایرانی فرق می کند وازهمه جالب تر بازی ستاره صفراونداست

  [پاسخ]

 16. نوربخش می گوید:

  با سلام بازی خانم صفر اور و اقی پارسا پیروز فر عالیه باور کنید جای این طور فیلمها در سینما و تلویزیون خیلی وقته که خالیه ممنون از همعه عوامل این سریال

  [پاسخ]

  شیلا پاسخ در تاريخ اسفند ۲۳م, ۱۳۸۸ ۲:۳۳ ب.ظ:

  اره همین طوره واقعا

  [پاسخ]

 17. ناشناس می گوید:

  :razz: :razz: :razz:

  [پاسخ]

  ناردین پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۸۹ ۱۰:۰۱ ب.ظ:

  زبون نداری
  :twisted:

  [پاسخ]

 18. مارال می گوید:

  سریال فوق العاده عالی هست. :razz:

  [پاسخ]

 19. مریم می گوید:

  سریال خیلی خوبیه مخصوصا با بازی عالیه پارسا پیروزفر :razz:

  [پاسخ]

  شاهرخ پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۸۹ ۱۰:۰۱ ب.ظ:

  قربون دهنت

  [پاسخ]

 20. مریم س می گوید:

  سلام. بابت ساخت زیبا،با وسواس و حوصله ی این کار و بابت صحنه های نوستالژیک دوست داشتنی از آقای جوزانی و بقیه بسیار ممنونم.
  راستی من اول فکر می کردم اگر به جای پارسا پیروزفر شهاب حسینی بازی کرده بود بهتر بود اما بعدا متوجه شدم پارسا پیروزفر بیشتر در این نقش می نشیند. به هر حال از همه ممنون مخصوصا ستاره ی عزیز.

  [پاسخ]

 21. باران می گوید:

  واقعا عالیه …….

  [پاسخ]

 22. باران می گوید:

  بچه ها با من دوست می شییییییییییییییییییییییییید. ;-)

  [پاسخ]

  بارانs پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۵م, ۱۳۸۹ ۴:۳۵ ب.ظ:

  لطفا باران اسمتو عوض کن من ا سال به اسمه باران دارم میام تو سایت!!!!!!!!!!!!!!!۱

  [پاسخ]

  باران پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۶م, ۱۳۸۹ ۱:۵۰ ب.ظ:

  باران جان تا فردا شب صبر کن از دوستام تو این سایت خداحافظی کنم اون وقت واسه همیشه از تو این دنیااااااااااااااااااااااا حذف میشم میرم پیشه برادرم فقط حلالم کن تورو خداااااااااااااااااااااااااااااااا حلالم کن

  [پاسخ]

  baran پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۷م, ۱۳۸۹ ۱:۰۹ ب.ظ:

  من اسممو انگلیسی کردم باران جدیده هستم ;-)

 23. shervin می گوید:

  خیلی توپه… ;-)

  [پاسخ]

 24. EDRIS می گوید:

  آره شروین جان

  [پاسخ]

 25. زیبا می گوید:

  سلام خسته نباشید فقط می توانم بگویم عا لی عالی عالی است متشکرم :oops:

  [پاسخ]

 26. ناشناس می گوید:

  اگر کمی فیلم را کش نمیدادند بهتر بود وگر نه بسیار قشنگ است بخصوص نقش لیلی.

  [پاسخ]

 27. شب گذر می گوید:

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود منم خیلی این فیلم رو دوست دارم چون کلا عاشق فیلم های تاریخی هستم مطلب جالبی بود اما با محسن خان هم موافقم اگه تونشتی حتما عکس تنها از ستاره صفر آوند و پارسا پیروز فر بذار ممنون خسته نباشی. بای تا های

  [پاسخ]

 28. شیلا می گوید:

  من خیلی این فیلم و ستاره خانوم رو دوست دارم خصوصا از حرف زدنش خیلی خوشم میاد

  [پاسخ]

 29. ashna می گوید:

  گلم ستاره صفر آور است نه صفرآوند (safar aver) از خودم نمیگم تو زنده رود دعوت شده بود مجری اسمشو میگفت :?:

  [پاسخ]

 30. sanaz می گوید:

  من فیلم درچشم باد را دوست دارم و عاشق بیژن و نادر هستم :razz:

  [پاسخ]

  بیژن پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۸۹ ۱۰:۰۴ ب.ظ:

  عاشق منی :?:

  [پاسخ]

 31. میثم صالحی می گوید:

  به نام خدا
  با سلام
  خیلی عالی بود و تشکر می کنم
  همه ارزویم سلامتی و موفقیت شماست

  [پاسخ]

 32. باران می گوید:

  عالیه.مخصوصا قسمت اخرش :razz:

  [پاسخ]

  بیژن پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۸۹ ۱۰:۰۵ ب.ظ:

  برو بابا من می خواستم بیژن زنده بمونه :x

  [پاسخ]

 33. ناشناس می گوید:

  واقعا فوق العاده بود من که تو تک تک لحظات فیلم با تمام وجود لذت بردم دمشون گرم

  [پاسخ]

 34. ناشناس می گوید:

  لیلی بهترین بازیگره این فیلم هست

  [پاسخ]

  بیژن پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۸۹ ۱۰:۰۶ ب.ظ:

  نخیر بیژن بهترین :x

  [پاسخ]

 35. نیلوفر می گوید:

  خیلی عالییییییییییییییییییی بود۰ تمام بازیگراش عالیییییییییی بودند به خصوص بیژن و لیلی۰ :razz:

  [پاسخ]

 36. ناشناس می گوید:

  تمام بازیگران این سریالخوووووووووووووووووووووووووووب بودندبه خصوص بیژن :grin: و لیلی :oops:

  [پاسخ]

 37. نیلوفر می گوید:

  تمام بازیگران این سریال خووووووووووووووووووووووووب بودند به خصوص بیژن :razz: و لیلی :oops:

  [پاسخ]

 38. ناشناس می گوید:

  :oops: :oops: :oops: :oops:

  [پاسخ]

 39. ناشناس می گوید:

  :lol: :lol: :lol: :lol:

  [پاسخ]

 40. ستاره می گوید:

  ;-) :| :x :x :x :x :twisted: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :evil: :evil:

  [پاسخ]

 41. مریم می گوید:

  سلام
  خیلی عالی بود ولی ای کاش صحنه هایی رو هم از پشت صحنه برای دانلود میگذاشتی !
  حالا هم اگه بذاری دیگه خیلی خیلی خوب میشه !

  [پاسخ]

 42. هانا مونتانا می گوید:

  پارسا پیروز فر رو عشقه…

  [پاسخ]

  شیم شیم پاسخ در تاريخ تیر ۱۹م, ۱۳۸۹ ۲:۳۷ ب.ظ:

  اه حالم بهم خورد

  [پاسخ]

 43. ناشناس می گوید:

  :oops: :grin: ;-)

  [پاسخ]

 44. ناشناس می گوید:

  عکسهای جدید پارسا پیروز فر را بذارید

  [پاسخ]

نوشتن دیدگاه

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد