آذر ۰۹

مصطفی زمانی

با وجود پرسش‌هایی که در زمینه حضور کم فیلم‌های شاخص ایرانی در جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر وجود دارد، نگاهی به فیلم‌های آماده نمایش و در حال تولید سینمای ایران نشان می‌دهد سینماگران مطرحی در این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.در حالی که نزدیک به ۶۲ روز به آغاز بیست‌و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر زمان باقی مانده است، با نگاهی به اسامی فیلم‌های در حال تولید و آماده نمایش ایرانی، می‌توان یک فهرست حداقل ۴۴تایی از فیلم‌های جدید سینمای ایران را که احتمال حضورشان در جشنواره امسال می‌رود، تهیه کرد و منتظر نمایش فیلم‌های متفاوتی از ژانرهای گوناگون در مهم‌ترین رویداد سینمایی سال بود، که این، برخلاف برخی گفته‌ها و شنیده‌ها، نشان می‌دهد جشنواره بیست‌وهشتم فیلم فجر نیز از نظر کمی و کیفی پربار خواهد بود.
از نگاهی دیگر، این فهرست نشان می‌دهد حضور سینماگرانی که با فیلم‌های اول یا دوم خود در جشنواره آنها را ملاقات خواهیم کرد (تا اینجای کار) قابل توجه است.

فهرست فیلم‌های ایرانی در راه جشنواره فیلم فجر عبارت است از:

۱- ملک سلیمان (شهریار بحرانی)
۲- شب واقعه (شهرام اسدی)
۳- عصر روز دهم (مجتبی راعی)
۴- بیداری (فرزاد موتمن)
۵- فرزند صبح(بهروز افخمی)
۶- تهران در جست‌وجوی زیبایی (مهدی کرم‌پور- داریوش مهرجویی)
۷ – به رنگ ارغوان (ابراهیم حاتمی‌کیا)
۸- یک گزارش واقعی(داریوش فرهنگ)
۹- آناهیتا (عزیزالله حمیدنژاد)
۱۰ – یک خاطره بگو حواسمو پرت کن (رسول صدرعاملی)
۱۱- پرسه در مه (بهرام توکلی)
۱۲- شکارچی (رفیع پیتز)
۱۳- خواب‌های دنباله دار (پوران درخشنده)
۱۴- زمهریر (علی روئین‌تن)
۱۵- سن پترز بورگ (بهروز افخمی)
۱۶- دوباره پرواز کن (محمدعلی طالبی)
۱۷- چهل سالگی (علیرضا رئیسیان)
۱۸- بیداری رویاها (محمدعلی باشه‌آهنگر)
۱۹- هیچ (عبدالرضا کاهانی)
۲۰- طلا و مس (همایون اسعدیان)
۲۱- کیمیا و خاک (عباس رافعی)
۲۲- چراغ قرمز (علی غفاری)
۲۳- آدمکش (رضا کریمی)
۲۴- معبد جان (محمد درمنش)
۲۵- خیابان بیست و چهارم (سعید اسدی)
۲۶- بار هستی (امیر قویدل)
۲۷- روز داوری (عباس رافعی)
۲۸- زخم شانه حوا (حسین قناعت)
۲۹- پسر آدم دختر حوا (رامبد جوان)
۳۰- ترانه کوچک من (مسعود کرامتی)
۳۱- شکارچی شنبه (پرویز شیخ طادی)
۳۲-خانواده ارنست (محسن دامادی)
فیلم‌های اول:
۱- نفوذی (احمد کاوری)
۲ – آل (بهرام بهرامیان)
۳- سفر مرگ (حسن آقا کریمی)
۴- نخودی(جلال فاطمی)
۵- باغ قرمز (امیر سمواتی)
۶- جایی نزدیک زمین(مهدی رحمانی)
۷- روشن خاموش روشن (حمیدرضا چارکچیان)
۸- بی‌خوابی (محمدجعفر باقری‌نیا)
۹- شکلات داغ (حامد کلاهداری)
۱۰- حوالی اتوبان (سیاوش اسعدی)
۱۱- خاطره (نادرطریقت)
۱۲- گل بارون (شاهین باباپور)

*** فیلم‌هایی چون ناسپاس (حسن هدایت)، بعدازظهر سگی سگی (مصطفی کیائی)، کیفر (حسن فتحی)، عروسک (ابراهیم وحیدزاده)، شرط اول(مسعود اطیابی)، مرهم (علیر‌ضا داوود‌نژاد) از جمله کارهای در مرحله فیلمبرداری هستند که احتمال شرکت آنها در جشنواره بیست و هشتم وجود دارد.

*** به این فهرست می‌توان به فیلم‌هایی مثل صدسال به این سال‌ها (سامان مقدم)، آتشکار (محسن امیر‌‌یوسفی) و تسویه حساب (تهمینه میلانی) اشاره کرد که در صورت کسب پروانه نمایش و عدم تمایل تهیه‌کننده آن‌ها به اکران پیش از جشنواره می‌توانند در جشنواره فیلم فجر اکران شوند.

*** در صورت آماده شدن نسخه سینمایی «در چشم باد» (مسعود جعفری جوزانی) این فیلم در جشنواره امسال اکران خواهد شد.

*** فیلم‌هایی مثل چیزهایی هست که نمی‌دانی (فردین صاحب‌الزمانی)، راه آبی ابریشم (محمد بزرگ‌نیا)، لالایی (منیژه حکمت)، پنجاه کیلو آلبالو (مانی حقیقی) و در شب عروسی (رضا قهرمانی) ‌نیز در مرحله فیلم‌برداری متوقف شده‌اند، در صورت آغاز مجدد پروسه تولید، زمان لازم را برای رسیدن به جشنواره دارند.

*** احتمال شرکت فیلم‌هایی چون آسمان محبوب / چه زندگی شگفت‌انگیزی (داریوش مهرجویی)، تابستان عزیز (امیرشهاب رضویان)، سنگ اول (ابراهیم فروزش)، صبح روز هفتم (مسعود اطیابی) و… نیز در جشنواره وجود دارد.

*** فیلم‌هایی چون ازدواج در وقت اضافه (سعید سهیلی)، یک بازی ساده/لج‌ و لج‌بازی (مهدی برقعی)، سه‌درجه تب (حمیدرضا صلاحمند) ، رز سفید (کامران قدکچیان)، نظام از راست (محمدرضا ورزی)، پاداش (کمال تبریزی)، غریبه‌ای در شهر (جهانگیر جهانگیری)، شیر و عسل (آرش معیریان)، یک جیب پر پول، یک گواهینامه (قدرت‌الله صلح‌میرزایی) نیز به صلاحدید سازندگان‌شان، قرار است قبل یا بعد از جشنواره اکران عمومی شوند اما در صورت تغییر این تصمیم، ممکن است سازندگان‌شان فرم شرکت در جشنواره را پر کنند.

*** از فیلم‌های کودکانه نیز همبازی (غلامرضا رمضانی)، پرواز مرغابی‌ها (علی شاه‌حاتمی)، پریا (حسین قاسمی جامی) که از جمله فیلم‌های جشنواره همدان هستند، شانس شرکت در جشنواره را دارند.

*** فیلم‌هایی هم دارای پروانه ساخت هستند یا تقاضا داده‌اند که تا این لحظه تولید آنها شروع نشده یا متوقف هستند که در صورت تولید در دو ‌ماه آینده، شاید جزو مسافران جشنواره بیست‌وهشتم باشند. فیلم‌هایی چون: پرنسیب (تهمینه میلانی)، مستاجر طبقه وسط (محمدهادی کریمی)، از ما بهترون(مهرداد فرید) و…

*** فیلم‌هایی چون «شور شیرین» (جواد اردکانی) و «تهران ۱۵۰۰»(بهرام عظیمی) نیز بنا به اعلام دست‌اندرکارانش برای جشنواره بیست و نهم فیلم فجر آماده خواهد شد.

براساس اعلام روابط عمومی معاونت سینمایی، جشنواره فیلم فجر امسال از پنجم الی پانزدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.
 
منبع : فارس

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
  • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: , , , , , , , , ,

نوشتن دیدگاه

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد