آذر ۰۸

هوشنگ گلمکانی

هوشنگ گلمکانی:  اگر برنامه‌ای همانند برنامه ۹۰ برای سینما پخش شود، اتفاق بسیار خوبی است. با توجه به شنیده‌ها به احتمال زیاد پخش این برنامه آغاز هم خواهد شد ولی با در نظر گرفتن ظرفیت‌ جامعه ما بعید می‌دانیم این برنامه ادامه پیدا کند. امیدوارم ‌من اشتباه کرده باشم ولی ظرفیت‌ جامعه سینمایی ایران به اندازه‌ای نیست که برتابنده چنین برنامه‌ای باشد.
آن چیزی که برنامه ۹۰ را جذاب و تا این میزان مخاطب برای آن دست و پا کرده، پرداختن به حاشیه‌های فوتبال است. این حاشیه‌ها برای مردم جذاب است و پرداختن به آن و حتی نگاه انتقادی به آن در نوع خود جذابیت خاصی برای برنامه ۹۰ به وجود آورده است اما حاشیه‌های سینمای ایران چیزهایی است که تحمل پرداختن به آن و همین‌طور پرداختن به چنین حواشی‌ای را بسیار سخت کرده است. چنین ظرفیتی را من در فضای سینمای ایران نمی‌بینم. امیدوارم اشتباه کرده باشم ولی تداوم چنین برنامه‌ای با محوریت سینما بسیار بعید است.
اگر بخواهم درباره راه‌حل این بحث صحبت کنم به مساله فرهنگ‌سازی و بستر‌سازی اجتماعی بر می‌خوریم که آن هم فقط گفتن این جملات قصار کلی نیست که تنها گفته می‌شود «باید فرهنگ‌سازی شود» بلکه نیازمند یک سیر چندین ساله است. شاید نسل‌ها و قرن‌ها طول بکشد تا چنین تغییرات فرهنگی رخ بدهد اما در شرایط فعلی بعید می‌دانم ‌چنین بستری را بتوان یک‌مرتبه محیا و چنین برنامه‌ای تولید کرد.
اگر بخواهم در مورد دوام و تداوم انتشار مجله فیلم صحبت کنیم نمی‌توان یک نکته مهم را دور از ذهن داشت. مجله فیلم به‌طور کلی از پرداختن به حاشیه‌ها پرهیز کرد تا توانست طی این سال‌ها باقی بماند، در صورتی که اساس برنامه‌ای همچون ۹۰ پرداختن به حاشیه‌هاست. اگر قرار باشد برنامه‌ای مشابه ۹۰ برای فیلم‌ها و اوضاع سینمای ایران ساخته شود با توجه به فضای خاص سینمای ایران و حاشیه‌های مربوط به آن به‌شدت ایجاد التهاب خواهد شد و این برنامه در نهایت پس از چند قسمت متوقف خواهد شد. من شخصا امیدوارم چنین برنامه‌ای تولید شود، ‌تداوم داشته باشد و مثل برنامه ۹۰ تاثیر‌گذار باشد اما باز هم می‌گویم بسیار بعید است.

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
  • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: ,

نوشتن دیدگاه

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد