Sep 01

مهرانه مهین‌ترابی چهره آشنایی برای تماشاگران تلویزیونی است. مردم خاطرات خوبی از سریال‌های «همسران» و «خانه سبز» دارند كه مهین‌ترابی یك از بازیگران ثابت این سریال‌ها بود. هفته گذشته پخش سریال «همه بچه‌های من» به كارگردانی مرضیه برومند به پایان رسید. مهرانه مهین‌ترابی شخصیت اصلی این سریال (پوراندخت) بود. تمامی داستان‌های این مجموعه در خانه او اتفاق می‌افتاد و پوراندخت نقطه اتكای دیگر شخصیت‌ها و ماجراهای این سریال بود. مهین‌ترابی در این سریال از بازی همیشگی‌همراه با اقتدار و غرور زنانه‌اش فاصله گرفت

قبل از بازی در «همه بچه‌های من» كمتر با خانم برومند همكاری داشتید. چطور در جریان این سریال قرار گرفتید و بازی در این نقش چطور به شما پیشنهاد شد؟

قبل از «همه بچه‌های من» در یك قسمت از «كتابخانه هدهد» بازی كرده بودم و همكاری من و خانم برومند تنها در همان سریال اتفاق افتاده بود با این حال خیلی دوست داشتم باز هم فرصتی برای بازی در سریال‌های ایشان برایم پیش بیاید. زمانی كه بازی در «همه بچه‌های من» را به من پیشنهاد دادند مشغول بازی در سریال دیگری بودم و نمی‌توانستم در این مجموعه بازی كنم اما پس از مدتی شرایطی پیش آمد كه توانستم دو كار را با هم برنامه‌ریزی كنم. خانم برومند هم قبول كردند و در نتیجه كارها با هم هماهنگ شد. تقریبا در 20 روز اول تصویربرداری «همه بچه‌های من» در سریال «مامور بدرقه» هم بازی می‌كردم. اما پس از گذشت این مدت تنها در «همه بچه‌های من» حضور داشتم.

 

پیش از شما، این نقش به بازیگر دیگری هم پیشنهاد شده بود؟

قبل از من خانم برومند كاندیدای دیگری برای ایفای این نقش داشتند. فكر می‌كنم، قرار بود خانم گردآفرید مفید این نقش را بازی كنند اما پس از مدتی خانم برومند با ایشان به نتیجه نرسیدند و بازی در نقش پوراندخت را به من پیشنهاد دادند. به هر حال انتخاب اول ایشان خانم مفید بود اما نشد كه ایشان در این سریال بازی كنند.

برای پذیرفتن این نقش چند قسمت از فیلمنامه را خواندید؟

فیلمنامه 20 قسمت از سریال آماده شده بود كه آن را به من دادند. فرصت نكردم تمامی 20 قسمت را بخوانم اما همان 5، 6 قسمت اول آنقدر خوب نوشته شد و جذاب بود كه نظرم را حسابی جلب كرد و همان زمان علاقه‌مند شدم در این كار بازی كنم. متن‌ها بسیار دوست‌داشتنی بود و به اعتقاد من خیلی خوب هم نوشته شده بود. حضور در كنار خانم برومند هم همیشه برای من جذاب بود. به تمامی این دلایل تنها با خواندن 5، 6 قسمت اول جواب مثبت دادم.

برای رسیدن به شخصیت چقدر با خانم برومند مشورت كردید و طراحی خودتان از پوراندخت چه بود؟

حال‌و‌هوا و فضای كار با خواندن فیلمنامه دستم آمده بود. نظرم را راجع به این شخصیت با خانم برومند در میان گذاشتم و خطوط اولیه این شخصیت را با هم ترسیم كردیم و به توافق كلی رسیدیم. در ادامه كار خانم برومند به جزئیات بیشتر می‌پرداختند و كم‌كم این نقش به طوركامل شكل گرفت.
فكر می‌كنید، چرا خانم برومند این نقش را به شما پیشنهاد دادند و صبر كردند تا بتوانید در این سریال بازی كنید؟

شاید چون بازیگری در این سن و سال كمتر داریم، این نقش را به من پیشنهاد دادند به هر حال این شخصیت رنج سنی خاصی داشت و باید بازیگری این نقش را ایفا می‌كرد كه در همین سن باشد. بازیگران زنی كه در این سن باشند كمتر در تلویزیون و سینما داریم. خانم گردآفرید مفید هم كه از ابتدا مدنظر خانم برومند بودند در همین سن و سال هستند.

كار در چنین سریالی كه پخش روزانه خواهد داشت، شرایط خاصی طلب می‌كند و سختی‌هایی به همراه دارد. «همه بچه‌های من» تجربه خوبی بود؟

در سریال «نرگس» هم تقریبا با همین شرایط كار كردیم اما از ابتدا قرار نبود آن سریال هر شب پخش شود اما برای اولین بار بود كه در سریال بلند كه در همه قسمت‌های آن حضور داشتم. بازی می‌كردم. از طرف دیگر در باكس خانواده هم تا به حال به عنوان بازیگر حضور نداشتم. روی هم رفته تجربه بدی نبود اما ساعت پخش مجموعه را دوست نداشتم و امیدوار بودم این سریال در ساعت بهتری پخش شود اما متاسفانه این اتاق نیفتاد. با این حال فكر می‌كنم در همین ساعت بد هم سریال دیده شد و مردم از آن خوششان آمد و ارتباط خوبی با آن برقرار كردند.

شما بازیگر ثابت این سریال بودید و در تمامی قسمت‌ها هم حضور داشتید. كار در چنین شرایطی سخت است و فشار زیادی روی بازیگر وجود دارد. چطور با آن كنار آمدید؟

كمتر پلانی بود كه در آن حضور نداشتم. فكر می‌كنم به تعداد انگشتان دست سكانس‌هایی بدون حضور من ضبط شد. برای من خیلی سخت بود و فشار كار بسیار زیاد بود اما تجربه خیلی خوبی را پشت سرگذاشتم. خانم برومند خصوصیات خاصی دارند. دقت زیادی در كار دارند و مقداری هم سختگیر هستند اما تمامی اینها به نفع كار و بازیگر تمام می‌شود ممكن است در طول كار كمی به بازیگر فشار بیاید اما در پایان همه می‌بینند كه نتیجه بسیار خوب از آب درآمده است.

به اعتقاد شما چرا شخصیت پوراندخت و دیگران آنقدر برای مردم ملموس و پذیرفتنی بود و همه توانستند با آنها به خوبی ارتباط برقرار كنند؟
فكر می‌كنم این شخصیت آنقدر واقعی نوشته شده بود كه بسیاری از تماشاگران نقاط مشترك زیادی را با او پیدا می‌كردند. در اطراف همگی ما آدم‌هایی هستند كه نقاط مشترك پوراندخت و دیگر شخصیت‌های این سریال را دارند. درگیری‌های خانوادگی، ارتباط با همسایگان، احساس آدم‌ها نسبت به زندگی و دیگران و… در همه خانواده‌ها وجود دارد. وقتی این سریال پخش می‌شد، گاهی اوقات حس نوستالژیك در بعضی‌ها زنده می‌شد و خودشان را در قالب شخصیت‌های این مجموعه پیدا می‌كردند. به همین دلیل بود كه همه توانستند ارتباط خوبی با داستان‌ها و شخصیت‌های «همه بچه‌های من» برقرار كنند.

همیشه در ایفای نقش‌هایی كه برعهده شما گذاشته می‌شود، نوعی اقتدار و جذبه خاصی داشتید كه در این سریال به طور كامل از آن فاصله گرفتید و بازی شما جنس دیگری دارد، چطور این اتفاق افتاد؟

شاید به این دلیل كه پارتنر مشخص نداشتم یا اینكه بازیگر مردی مقابل من حضور نداشت و كلنجار با شخصیت دیگری نداشتم. پوراندخت بیشتر مثل یك راوی، دوست و غمخوار دیگران بود. در واقع مجبور بودم در كنار هر یك از شخصیت‌های این مجموعه حضور داشته باشم و به نوعی مهربانانه مشكلات آنان را حل و فصل كنم. پارتنری هم در مقابل من حضور نداشت كه همسن من باشد و با آن چالش و درگیری داشته باشم. حتی با خواهر بزرگ‌ترم هم مهربانانه و حكیمانه مسائل را حل می‌كردم.

ارتباط با بچه‌های كوچك كه در بیشتر قسمت‌ها حضور داشتند، كار را سخت‌تر نمی‌كرد؟

تعامل با بچه‌های كوچك كمی سخت است و صبوری بیشتری می‌خواهد تا به نتیجه مطلوب برسیم. خانم برومند صبوری فوق‌العاده‌ای در ارتباط با بچه‌ها دارند. آنقدر به آنها می‌رسید و توجه و مهربانی می‌كرد تا در نهایت می‌توانست نتیجه دلخواهش را بگیرد. رفتار ایشان واقعا باعث تعجب ما می‌شد. با اینكه ایشان سختگیر هستند اما رفتار بسیار خوبی با بچه‌ها داشتند.

فضای دوستانه پشت صحنه چقدر در رسیدن به نتیجه مطلوب و ارتباط خوب و درست با بچه‌ها موثر بود. فكر می‌كنم فضای خیلی خوبی پشت صحنه وجود داشته است.

خدا را شكر همه با هم رابطه خیلی دوستانه‌ای داشتند و كمك بسیاری به همدیگر می‌كردند. نقش دوستان و همكاران را در بالا بردن كیفیت كار نمی‌توان نادیده گرفت. همه با تمام توان كار می‌كردند. همیشه دوست داشتم با خانم لاچینی كار كنم. آنقدر ایشان مسلط به كارشان بودند و در این سن و سال دیالوگ‌ها را آنقدر خوب حفظ می‌كردند كه همه لذت می‌بردند و حتی گاهی اوقات برایشان اسفند دود می‌كردیم. محیط بسیار دوستانه ‌بود و خاطره خوبی از این سریال به جای ماند.

به‌عنوان بازیگر «همه بچه‌های من» فكر می‌كنید، علت تمایز آثار خانم برومند با دیگران و ملموس بودن بیش از حد آن برای تماشاگر چیست؟
همیشه طرفدار پرو پاقرص كارهای خانم برومند بودم و آثار ایشان جذابیت عجیبی برای من داشت اما سریال‌های ایشان فرق عمده‌ای با دیگر مجموعه‌های تلویزیونی دارد كه علت آن را قبل از همكاری با ایشان نمی‌فهمیدم. كارهای خانم برومند خیلی رئال است برای اینكه به جزئیات بسیار دقت می‌كنند. شاید این جزئیات به نظر خیلی از كارگردانان پیش پا افتاده بیاید اما خانم برومند روی همین‌ها دقت زیادی می‌كنند. بسیاری فكر می‌كنند، جزئیات مهم نیست اما هم این جزئیات با هم جمع می‌شود و در نهایت كار را متمایز می‌كند. اصولا آدم وسواسی هستم و همه افرادی كه با من كار می‌كنند می‌دانند راكورد حسی را خیلی رعایت می‌كنم و اعتقاد دارم، روند كار باید یكپارچه و طبیعی باشد اما خانم برومند خیلی بیشتر از من روی این موضوع حساسیت داشتند. برای یك كارگردان این حساسیت حسن بزرگی است. در بسیاری از سریال‌ها آنقدر كارگردان‌ها بی‌دقتی‌های عجیب و غریب دارند كه از همان ابتدا ذوق و هیجان بازیگر از او گرفته می‌شود. آنقدر كار سرسری گرفته می‌شود كه ذوق بازیگر كور می‌شود اما خانم برومند مطلقا اینطور كار نمی‌كنند به شدت روی گریم، لباس، طراحی صحنه و… حساس هستند در حالی كه این موضوعات برای بسیاری از كارگردانان مهم نیست و اصلا به آن دقت نمی‌كنند. خانم برومند حتی روی لحن و موسیقی صدا و كلام بازیگران و به لحاظ ادبی و دستوری روی دیالوگ‌ها حساسیت دارند. ایشان درباره یك كلمه هم كوتاه نمی‌آیند و حتی اگر به 30 تا 40 برداشت هم برسیم باز هم از آن چیزی كه مدنظرشان است، صرفنظر نمی‌كنند. آنقدر حوصله می‌كنند تا آن اتفاقی كه باید بیفتد. اگر برداشت به دلشان ننشیند و نظرشان كاملا تامین نشود، آرام نمی‌گیرند. به تمامی این دلایل فكر می‌كنم، كار با ایشان فرصت خوبی برای یك بازیگر است و خوشحالم كه این فرصت برای من به وجود آمد.

كار در فضای محدود آپارتمان با حضور دو دوربین و جابه‌جایی بسیار آنها برای بازیگران مشكلی ایجاد نمی‌كرد؟

شاید جالب باشد بدانید برای اولین‌بار بود، خانم برومند با دو دوربین كار می‌كردند و برایشان كمی هم سخت بود كه یك نفر در اتاق رژی تصاویر را كنترل كند. در اوایل كار خانم برومند كمی با این شكل كار كردن به سختی كنار آمدند اما به نظر من نتیجه بسیار فوق‌العاده بود. با وجود اینكه برای اولین‌بار با این روش كار می‌كردند اما در همین وضعیت هم اجازه نمی‌دادند نماها و شات‌های مختلف زیاد تكرار ‌شود و نماهای تكراری كمتر داشتیم. هر بار جای تازه‌ای را برای دوربین در نظر می‌گرفتند تا شات‌ها تكراری نشود.

خانم برومند در مصاحبه‌‌شان گفتند حاضر نیستند دوباره ساخت چنین سریالی را تجربه كنند و از نوع برخورد مسوولان با این مجموعه ناراضی بودند، شما چه نظری در این رابطه دارید؟

واقعا باعث تاسف است برای كاری كه یك كارگردان دو سال وقت گذاشته و از ابتدا روی فیلمنامه نظارت كرده و پیش تولید و تولید سختی را گذرانده، ارزش قائل نمی‌شوند. خانم برومند از ابتدای شكل‌گیری فیلمنامه روی همه چیز نظارت داشتند و با همه سرو كله می‌زند. كار با بازیگران و دیگر عوامل از یك طرف و پس از فیلمبرداری ارتباط با تدوینگر و دیگران از طرف دیگر باعث شد، خانم برومند عملا دو سال برای این پروژه وقت بگذارند در پایان از مبلغی كه به‌عنوان كارگردان و تهیه‌كننده، برای ایشان ماند، حیرت كردم. حتی اعتراض كردم كه اصلا چرا این كار را قبول كردید. چرا نباید در تلویزیون بین كارگردانی مثل خانم برومند با این سابقه كاری و كارگردانی كه تازه از راه رسیده است، تفاوتی قائل شوند؟ این عادت و رسم بد باید از تلویزیون حذف شود. باید كیفیت و ارزش‌های كار را در نظر بگیرند. نباید قرار بر این باشد كه هر كس از كیفیت كار بزند و سرسری كار كند، دستمزد بیشتری در پایان داشته باشد. مسوولان باید بنا را بر این بگذارند كه به نسبت كیفیت كار،‌هزینه بیشتری صرف كنند. چرا باید كسی كه با دقت و وسواس كار می‌كند، نادیده گرفته شود. برای تمامی بازیگران لباس دوخته شده بود و صحنه به دقت آماده می‌شد خانم برومند هزار جور زحمت كشیدند اما مقدار پولی كه برایش باقی مانده یك سوم دستمزد من هم نبود. این نوع رفتار مسوولان تلویزیون با كارگردانان به همه یاد می‌دهد كه از كیفیت كار كم كنند و شایسته‌سالاری از بین می‌رود.

با تمامی این سختی‌ها و مشكلات باز هم حاضرید، بازی در چنین مجموعه‌ای را بپذیرید؟

سختی كار برای من مهم نیست. باید از كار لذت ببرم كه خوشبختانه از بازی در «همه بچه‌های من» لذت زیادی بردم. شاید در آینده در سریالی كه به مدت 20 دقیقه و هر روز در این باكس پخش شود، بازی نكنم. چون فكر می‌كنم زحمات همه در چنین شرایطی از بین می‌رود. هیچ‌وقت سختی كار برایم مهم نبوده و كیفیت كار اهمیت بیشتری برای من داشته است.
 
منبع : اعتماد ملی

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بگزارید و لذت ببرید
 • RSS

نوشته ای از admin \\ tags: , , , , , , , ,

26 دیدگاه برای “ مهرانه مهین ‌ترابی چهره آشنا”

 1. حسن می گوید:

  وا مهین این حرفا چیه گفتی

  [پاسخ]

 2. mah می گوید:

  به خانم مهین ترابی به خاطربازی زیباشون توی این فیلم آموزنده ومخاطب پسندتبریک
  میگم.ازخانم برومندهم به خاطر منتظرگذاشتن طرفدارای فیلمهاشون گله دارم و بسیار سپاس گذارم که باوجودکم کار بودن کاری درخوربیننده میسازند.امیدوارم این دو عزیزهمیشه سلامت وموفق باشند.

  [پاسخ]

 3. ئنخ می گوید:

  khob bod mer30

  [پاسخ]

 4. صدف می گوید:

  حس بازیگری قوی داره یک سوال ایا ایشان متاهل هستند یا مجرد

  [پاسخ]

  فرنوش پاسخ در تاريخ نوامبر 19th, 2009 11:58 ق.ظ:

  مجرد صدف جون.دوست مادربزرگمه.البته خونشون تو تهران نزديك
  يوسف آباده و نزديك خونه مادربزرگمه.

  [پاسخ]

 5. سوناز می گوید:

  با زیگر خیلی خوبیه در ضمن صدایش خیلی آرام بخشی را دارد

  [پاسخ]

 6. ali می گوید:

  خيلي دوست دارم

  [پاسخ]

 7. lمهشاد می گوید:

  وای من خیلی دوستش دارم عزیز دلم

  [پاسخ]

 8. افسانه می گوید:

  از شخصيتش خيلي خوشم مياد .خيلي خانوم فهميده اي هستن

  [پاسخ]

 9. هاله می گوید:

  خیلی دوستش دارم فکر کنم تو واقعیتم مثل فیلماش خانمو صیرو باشه

  [پاسخ]

 10. محمد می گوید:

  مهین خانوم مجرد هستن

  [پاسخ]

 11. غزل می گوید:

  آرزومه يه بار باهاتون صحبت كنم .دوستت دارم عزيزم

  [پاسخ]

 12. مریم می گوید:

  بازیگر خیلی خوبیه دوستش دارم

  [پاسخ]

 13. زهرا می گوید:

  باسلام خانم مهين ترابي چرا ازدواج نكرده اندچون ازنظر قياقه واقعا” خوب هستند درضمن ايشان هنربازيگري خوبي دارند ودل نشين هستند

  [پاسخ]

  مریم.ط پاسخ در تاريخ نوامبر 19th, 2009 1:47 ب.ظ:

  خوب چه ربطی داره زهرا جون؟

  [پاسخ]

 14. ا.پ می گوید:

  واقعا بزيگر خوبي هستندو خيلي خوب وطبيعي بازي مي كنند

  [پاسخ]

 15. kuCHUlu می گوید:

  واقعآ عالی،ماه ودوست داشتنی هستن…بازیشون دلنشینه بویژه بازیشون با فردوس کاویانی ومرحوم شکیبایی….

  [پاسخ]

 16. mahnaz joon می گوید:

  بابت بازیگری خوبشون بهشون تبریک میگم
  منم سوال زهرا را دارم چرا ازدواج نکردن

  [پاسخ]

 17. فرنوش می گوید:

  واقعا بازيگر خوبي هستن. و تو واقعيت هم شخصيت پسنديده و
  دل نشيني دارن.من از حرف زدن باهاش لذت مي برم.

  [پاسخ]

 18. مریم.ط می گوید:

  واقعا بازیگره پخته و با تجربه اییه.من بازیشونا خیلی میپسندم

  [پاسخ]

 19. nazanin می گوید:

  خانوم خیلی خوبیه.خداحفظش کنه

  [پاسخ]

 20. مهدی می گوید:

  سایت مسخره

  [پاسخ]

 21. مهدی ناصری می گوید:

  سایت خوبی ولی اگر وقتش رازیاد کنی.

  [پاسخ]

  ساناز.ز پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2009 4:56 ب.ظ:

  مگه برنامه تلوزيونيه كه وقتش رو زياد كنن

  [پاسخ]

 22. سمیه می گوید:

  با سلام
  لطفا اگر ازخانم مهین ترابی آدرسی دارید مرا درجریان بگذارید.ازمظالب زیباتون هم ممنون

  با تشکر

  [پاسخ]

 23. سنا می گوید:

  من عاشقشم.مخصوصا صداش خیلی آرامش بخشه وبا شخصیته ..منم مثل غزل دوست دارم باهاش صحبت کنم..به خاطر بازی خوبشون هم تشکر می کنم..
  راستی سایت خیلی خوبیه(ممنون)

  [پاسخ]

نوشتن دیدگاه

- نظراتی که به صورت انگلیسی نوشته شوند یا به موضوع ربطی نداشته باشند تایید نخواهد شد