کل مطالب سایت
همین الان کمک کنید

بازی در قلب تکنولوژی

استودیوی CD Projekt RED آینده درخشانی را برای خودش ترسیم کرده است. آن ها هم اکنون به سازنده ای تبدیل شده اند که انتظارات از بازی هایشان بسیار بالاست و خیلی ها منتظر دیدن عناوین جدید این استودیوی اروپایی هستند. یکی از بازی های جدید آن ها، عنوانی است به نام Cyberpunk 2077 که مانند سایر ساخته های این استودیو در سبک نقش آفرینی است. قبل از اینکه به خود بازی بپردازیم، بد نیست که به ایده آن اشاره ای داشته باشیم. CP2077 از دنیای بازی های صفحه ای می آید و آقای مایک پوندسمیت (Mike Pondsmith) آن را در سال ۱۹۸۸ خلق کرد.

این بازی با الگوبرداری از کارهای ویلیام گیبسون (William Gibson) و بروس استرلینگ (Bruce Sterling) ساخته شده که کتاب هایی به نام Mirrorshades را نوشته اند. در این بازی صفحه ای توجه زیادی به استفاده از عناصر مختلف نسبت به بازی های دیگر و شکل مبارزات شده بود که در آن ها بازیکنان با ساخته های Cybernetic روبرو می شدند. اکنون پس از سال ها، با عنوان CP2077 مواجه هستیم که می خواهد ما را به یک دنیای علمی-تخیلی در اعماق تکنولوژی و سوء استفاده آن توسط دولت ها می برد. برای درک بهتر این عنوان، باید بازی Deus Ex: Human Revolution را برای خود مجسم کنید که در آن قدرت فیزیکی برای انسان ها بسیار مهم است.

اقتصاد دنیا از بین رفته و دولت ها رهبری تشکیلات فاسد بزرگی را به دست گرفته اند و جامعه را با تکنولوژی های خود محدود کرده اند. سازندگان بازی می گویند: “نگه داشتن یک دنیای مکانیکی هدف اصلی ما در CP2077 است. ما حتی مدل شخصیت ها را پرینت کرده ایم تا بتوانیم با آن ها بازی کنیم!” اما داستان بازی از چه قرار است؟ این موضوع تا اینجای کار اصلاً مشخص نیست. بار دیگر CPR می گوید: “ما قصد داشتیم تا داستان فردی از دل خیابان ها را بیان کنیم که برای مبارزه با فساد و ساختارهای اجتماعی جدید مبارزه می کند. بیماری های واگیردار، مواد مخدر، الکل و سازمان Braindance مشکلات مهم این جامعه را تشکیل داده اند.

اینکه انسان ها در این بازی می خواهند خودشان را قوی کنند، یکی از نکاتی خواهد بود که به آن توجه خاصی شده است. همچنین ما گیم پلی مخصوصی را برای این قسمت طراحی کرده ایم. ما شخصی سازی های بسیار خوبی را برای این قسمت در نظر گرفته ایم که روی روند گیم پلی تأثیر زیادی خواهد گذاشت و فضای دراماتیک بازی را به شکل های مختلف تغییر می دهد.” حتماً از خود می پرسید که این سیستم به چه صورت عمل می کند. سازندگان در پاسخ می گویند که: “این یک Cyberpunk است و سبک Over Substance که در نسخه صفحه ای آن وجود داشت، به خوبی در بازی دیده می شود. به همین دلیل، شما قدرت های جدیدی بدست می آورید و المان های جدیدی برای گیم پلی در اختیار شما قرار داده می شوند.”

البته این تکنولوژی های به ظاهر عالی و قوی، فاقد جنبه های منفی نخواهند بود. هر چقدر که شما بدن شخصیت اصلی را به این تکنولوژی ها وابسته کنید، میزان انسانیت او کم می شود و رفته رفته به یک Skynet و یک سلاح ضد انسانی تبدیل خواهد شد. مشکل اینجاست که تکنولوژی های Cybernetic بسیار محبوب هستند و خیلی مورد استفاده قرار می گیرند. در طول بازی با Psycho Squadهای مختلفی روبرو می شوید که به نوعی گروه ضربت محسوب می شوند و نقش پلیس را ایفا می کنند. اینکه در نقش چه کسی قرار می گیرید، هنوز نامشخص است، اما سازندگان گفته اند که به بازیکنان حق انتخاب کلاس های مختلفی داده می شود. از دیگر قسمت های جدید CP2077 بخش چندنفره است که هنوز اطلاعات زیادی درباره آن منتشر نشده، اما به نظر می رسد که باید منتظر یک مد Team Deathmatch باشیم. همان طور که Ubisoft با Watch Dogs قول یک دنیای کاملاً تحت کنترل را داده، در CP2077 نیز با چنین موضوعی روبرو می شوید. حال باید دید که این دو بازی در قسمت چندنفره چقدر با هم متفاوت می شوند. CP2077 در سال ۲۰۱۵ راهی بازار می شود و زمان زیادی تا تجربه آن فاصله داریم.

نویسنده: مجید نوردوست  منبع : پردیس گیم

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/00000000000.jpg

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید